Jamajka - Oficjalna strona sióstr sercanek

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne:

Jamajka

Kontakt:
Sisters of the Sacred Heart
Holy Spirit Catholic Church

PO Box 22 Magotty

St. Elizabeth, JAMAICA, WI
e- mail: srclaremarie2@yahoo.com

tel. 001 876 963 9771


https://sites.google.com/site/siostrysercankinajamajce/


ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO - JAMAJKA
nr konta: 14124014314444001039993901

Jamajka jest wyspą i państwem na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej. Jej największą atrakcję turystyczną jest tropikalny, ciepły klimat. Nie występują tam pory roku – lato i zima niewiele się różnią, a średnia roczna temperatura wynosi ok. 29°C.

Wyspę pierwotnie zamieszkiwali Indianie z plemienia
Taino i Arawak, którzy przybyli tu z  około 2500 lat temu i nazwali ją "Xaymaca", czyli kraina wody i drewna. W XV w. Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba i rozpoczęła się epoka kolonizatorów, którzy wykorzystywali miejscowych Indian do pracy przy uprawie trzciny cukrowej na plantacjach. Wycieńczeni niewolniczą pracą i chorobami Indianie masowo umierali. Gdy zabrakło rąk do pracy Hiszpanie zaczęli sprowadzać na ich miejsce mieszkańców Afryki Zachodniej. Z upływem wieków pojawili się przybysze z Europy, Indii Wschodnich, Chin i Azji Zachodniej. Od 1655 r. Jamajkę przejęli Brytyjczycy. Wpłynęło to na stopniowy rozwój gospodarczy wyspy, tym bardziej, że zostało zniesione  niewolnictwo. Podjęto produkcję jamajskiego rumu i uprawę trzciny cukrowej. W  roku wyspę uznano za brytyjską kolonię. Jamajka uzyskała  niepodległość  6 sierpnia  1962 roku i została  monarchią konstytucyjną należącą do  brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Patrząc na piaszczyste plaże, szmaragdowe wody morskie, ekskluzywne hotele dla turystów, egzotyczną roślinność, przepiękne krajobrazy i bujną zieleń lasów trudno uwierzyć że
w głębi wyspy mieszkają bardzo biedni, materialnie i duchowo ludzie. Pozostałością niewolniczej mentalności na Jamajce jest brak instytucji rodziny. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dzieci, którymi rodzice się nie interesują. Często spotykaną sytuacją są dzieci pozostawione przez młode matki babciom lub samotne wychowywanie kilkoro dzieci różnych ojców.

Jamajka słynie z różnorodności religijnej. Prawie połowa mieszkańców kraju (45%) to protestanci, katolicy stanowią 5%, podobnie rastafarianie 5% Mieszkają tu także wyznawcy bahaizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu i judaizmu. Niemal 1/5 ludności Jamajki deklaruje ateizm. Jamajka jest więc krajem misyjnym.

W styczniu 1999 r. dwaj kapłani diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski i ks. Andrzej Bełtowski w porozumieniu z bpem Paulem M. Boyle na terenie diecezji Mandeville rozpoczynają misję budowania Kościoła w Maggotty na Jamajce. Placówka misyjna powstaje pośród wiecznie zielonych lasów i malowniczych wzgórz. Po pięciu latach istnienia misji lipcu 2004 r. dołączają trzy siostry sercanki z Prowincji Najśw. Serca Pana Jezusa w Stanach Zjednoczonych. Wybudowany jest już kościół, plebania oraz zaplecze socjalne. Raz w tygodniu w kontenerze nazwanym "kliniką" lekarz wolontariusz posługuje miejscowej ludności pomocą medyczną. Proboszczem parafii pw. Ducha Świętego jest ks. Marek Bzinkowski.

Siostry sercanki zamieszkują w wynajętym mieszkaniu w bardzo prymitywnych warunkach. Po upływie kolejnych czterech lat dzięki życzliwym ludziom udaje się siostrom wybudować i wykończyć własny dom. Mają tam kaplicę i pomieszczenia służące do prowadzenia dzieł misyjnych: niedzielnej katechezy, nauki języka angielskiego, a nawet kursów szycia dla kobiet (na maszynach Singer) i innych spotkań.

Siostry rozpoczynają pracę od posługi chorym: trzy razy w tygodniu posługując jako pielęgniarki przyjmują w "klinice" ok. 80 chorych – opatrując i zszywając rany, mierząc ciśnienie i poziom cukru, wydając leki. Warunki pracy w klinice są bardzo prymitywne - w dwóch małych pomieszczeniach z poczekalnią na świeżym powietrzu. Mimo tego wielu ludzi przychodzi z pełnym zaufaniem i szacunkiem do sióstr, korzystając z ich posługi. Siostry odwiedzają też chorych w wioskach docierając do nich wszelkimi dostępnymi środkami lokomocji. W każdą niedziele wszyscy misjonarze, czyli ks. proboszcz Marek Bzinkowski, trzy siostry: s. p. Emila Malczak, s. Clare Marie Carriger i s. Rita Kurdziel oraz p. Marta Socha, misjonarka świecka, prowadzą katechezę dla wszystkich wiernych parafii: dzieci, młodzieży i dorosłych – razem ok. 200 osób przygotowując do sakramentów świętych.

Siostry angażują się we wszystkie dzieła Pastoralnego Centrum Misyjnego: pracują przy wykończeniu budynków dla wolontariuszy, przy wyrobie kiełbas – najpierw domowym sposobem – przed zakończeniem budowy wytwórni kiełbas. Współorganizują festyny parafialne i dekanalne, a raz w miesiącu wspólne imieniny z poczęstunkiem i rekreacją dla dzieci, prowadzą naukę języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, zajmują się dziećmi przychodzącymi do Centrum po swoich lekcjach w szkole. Na Jamajce uczniowie kończąc szkołę, często nie umieją czytać ani pisać, stąd Centrum oprócz szerzenia wartości chrześcijańskich podejmuje też zadania edukacyjne wobec miejscowej ludności.

Mając kontakt z dobroczyńcami w Stanach Zjednoczonych, siostry przedstawiają im potrzeby misji w Maggotty i udaje się zebrać pieniądze na zakup ziemi i budowę kliniki z prawdziwego zdarzenia. Budynki nowej kliniki zostają otwarte i poświęcone 10 października 2009 r. Siostry wkładają w posługę misyjną całe swoje serce, wszystkie otrzymane od Boga talenty, toteż widać jak pięknieje otoczenie i coraz więcej ludzi garnie się do Boga.


 
PRZYNALEŻNOŚĆ DO GENERALATU
KRAKÓW - DOM GENERALNY
WŁOCŁAWEK - Dom Modlitwy

GENZANO di Roma
RZYM - Dom Polski
RZYM - Parafia św. Stanisława BM

BRODY
LWÓW
NOWOGRAD WOŁYŃSKI
ROMANÓW
ZŁOCZÓW
PROWINCJA ŚW. JÓZEFA
RZESZÓW - PROWINCJALAT
BIECZ
BYSTRA
ĆMIELÓW
FRYSZTAK
JAŚLISKA
KAMESZNICA
KIELCE
KORCZYNA
KORCZYNA - "Emaus"
KRAKÓW - Dom Macierzysty
KRAKÓW - Bursa
KRAKÓW - Przedszkole
KRAKÓW - Kuria
PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI
CZĘSTOCHOWA - PROWINCJALAT
ŁASK
ŁÓDŹ
ŁÓDŹ - DPS
ŁÓDŹ - Szpital Bonifratrów
OSIEK WIELKI
PNIEWNIK
PUCK
RADOMSKO
SŁUPCA
WARKA
WARSZAWA
WŁOCŁAWEK
WŁOSZCZOWA
WŁOSZCZOWA - DPS
ZALESIE GÓRNE
PROWINCJA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
CRESSON, PA - PROWINCJALAT
CRESSON, PA - Dom Opieki
MAGGOTTY
MUNSTER, PA
SWEDESBURG, PA
WILMINGTON, DE
PROWINCJA ŚW. MAŁGORZATY MARII ALACOQUE
FOUQUIERES-LES-BÉTHUNE - PROWINCJALAT
ISSY-LES-MOULINEAUX
NEUF MARCHÉ
PARAY LE MONIAL
PARYŻ
WICEPROWINCJA ŚW. FRANCISZKA
MONTERO - WICEPROWINCJALAT
COCHABAMBA
COCHABAMBA - sierociniec
LA PAZ
MONTERO
PUERTO RICO
VALLE de SACTA
copyright @ siostry sercanki 2014
PROWINCJA ŚW. JÓZEFA

KRYNICA
LIPSKO
LUBLIN
ŁĘG TARNOWSKI
PIŃCZÓW
PIONKI
PRZEMYŚL
PRZEMYŚL - Dom Biskupi
RZESZÓW - Dom Biskupi
SŁOMNIKI
SPYTKOWICE
ZAKOPANE
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego